Burtan Sport and Health

Downhill

Oferta dla Twojego sportu


Wypełnij ankietę

Downhill

Jest to jedna z głównych i najpopularniejszych odmian. Po nazwie można nawet wywnioskować że głownym celem jest zjazd ze stromego górskiego zbocza z jak najlepszym czasem. Trasy do downhill charakteryzują się często wąskim przebiegiem, wieloma nierównościami takimi jak skały czy kamienie oraz przeszkodami jak drzewa. Często na trasach dodawana są uskoki, tzw. dropa które zapewniają widowiskowe skoki zjeżdżających.

W tym sporcie, tak jak w pozostałych dyscyplin w których poruszamy się na maszynie, dużą wagę na wynik końcowy ma sprzęt. Każde, nawet niewprawione oko potrafi znaleźć różnice między typowym miejskim rowerem a rowerem górskim. Rower górski jest przede wszystkim lżejszy, amortyzowany, często jest pozbawiony błotników, ma większą ilość przerzutek oraz szersze opony. To wszystko ma na celu usprawnienie jazdy. Sprzęt sprzętem ale on sam całej roboty nie zrobi. Wymogi fizyczne kolarza są podobne do tych co u osób jeżdżących na motocyklach. Taka osoba musi mieć świetnie rozwinięte czucie głębokie, balans ciała oraz specjalistyczną siłe niezbędną do operowania pojazdem.

Mając na uwadze dużą prędkość na wąskich trasach pełnych przeszkód, pomimo dużej liczby specjalnych ochraniaczy jest to sport mocno urazowy. Najwięcej wypadków dochodzi w momencie skoków z „dropów” oraz przy jeździe z dużą prędkości po dużych wystających korzeniach i kamieniach. Jednak entuzjastów tego sportu nie zniechęcają kolejne blizny, ponieważ jak sami mówią mocniej bijące serce oraz sam fakt pokonania trasy potrafi im wynagrodzić wszelkie trudności.

Jest to sport zdecydowanie dla fanów szybkiej jazdy połączonej z wymagającym terenem, zapewniający ogromny przypływ adrenaliny. W ten sport powinny celować przede wszystkim osoby zręczne, nie bojące się zranić oraz te dla których zwykłe kolarstwo to już za mało.