Burtan Sport and Health

Narciarstwo zjazdowe

Oferta dla Twojego sportu


Wypełnij ankietę

Narciarstwo zjazdowe

Zostajemy na dwóch deskach pod stopami, jednak przenosimy się na typowe narciarstwo zjazdowe. Jest to najbardziej znana forma narciarstwa, która doczekała się wielu odmian takich jak, freeride czy slalom. Podstawowa forma narciarstwa zjazdowego polega na zjeździe z ośnieżonych stoków. Dla osób wymagających większych emocji powstał wcześniej wymieniony freeride, slalom i narciarstwo szybkie. Freeride polega na zjeździe po dziewiczych nie oznaczonych trasach, często z wysokich partii gór. Slalom to zjazd połączony z manewrowaniem pomiędzy umieszczonymi na trasie tyczkami. Narciarstwo szybkie to zjazd w linii prostej ze stoku. W dwóch ostatnich dyscyplinach zależy nam najbardziej na jak najszybszym pokonaniu danego odcinka. Warto też wspomnieć o jeszcze jednej formie narciarstwa jakim jest freestyle. Polega na wykonywaniu rozmaitych ewolucji i tricków, najczęściej na specjalnie przystosowanych do tego snowparkach, wyposażonych w rampy i skocznie. Zawody freestylowe polegają na jak najefektowniejszym przejeździe zawodnika i uzyskaniu jak największej liczby punktów za ewolucje.

Narciarze czy to typowo zjazdowi, czy jeżdżący slalom lub freestyle przede wszystkim doświadczają dużych obciążeń związanych z dużą szybkością i dużym wysiłkiem nóg oraz korpusu. Usztywniony staw skokowy wymusza u nich dużą pracę bioder oraz mocną stabilizacje stawu kolanowego.

Zjazdy ze stromych zbocz, szybka jazda pomiędzy tyczkami czy ewolucje w powietrzu są zdecdowanie najbardziej efektowniejszą częścią tych dyscyplin sportowych. Drugą stroną medalu jest tutaj duże ryzyko kontuzji. Nawet najmniejszy błąd może skończyć się poważnym urazem, dlatego narciarze muszą być jak najlepiej przygotowani nie tylko fizycznie ale i taktycznie do swoich przejazdów.

Narciarstwo potrafi sprawiać wiele radości, dlatego tak wiele osób je uprawia, jednak ekstremalne formy narciarstwa są zarezerowane tylko dla wprawionych narciarzy mających doświadczenie oraz umiejętności. Mogą sobie oni pozwolić na większe ryzyko i wzniesienie się na wyższy poziom jazdy na nartach.