Burtan Sport and Health

Ski touring

Oferta dla Twojego sportu


Wypełnij ankietę

Ski Touring

Na pierwszy ogień idzie połączenie narciarstwa zjazdowego oraz elementów biegowych poprzez pokonywanie górskich wzniesień. Specjalne wiązania w nartach umożliwiają nam poruszanie się jak na nartach biegowych, kiedy chcemy w końcu zjechać wystarczy że zablokujemy piętę. Dodatkowo narty zaopatrzone są w tzw. „foki” czyli element hamujący ruch w dół i zapewniający tarcie w górę, przez co ułatwiają poruszanie się na nartach w trakcie wychodzenia.

Ski touring odbywa się zazwyczaj na dziewiczych zboczach, bez utorowanych stoków i tras. Dzięki temu ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia (oraz granice parków narodowych). To jakie trasy obierzemy, jest zależne tylko od nas i bezpiecznej bariery którą zawsze powinniśmy mieć w głowie.

Poprzez ślizgowy ruch kończyn dolnych oraz pracę ramion, zyskujemy dodatkowy wysiłek dla naszego organizmu. Im trudniejsza trasa, tym zwiększają się nasze wymogi kondycyjne. Połączenie ruchu biegowego na nartach a później zjazd po nieoznakowanych trasach zwiększa nasze zdolności wydolnościowe.

Głównym niebezpieczeństwem w tym sporcie będzie przede wszystkim sam teren. Jazda po dzikich zboczach zwiększa ryzyko natrafienia na lawiny, dlatego ski tourowiec musi być zaznajomiony jak się zachowywać w przypadku przejścia lawiny oraz powinien mieć niezbędny sprzęt na takie zdarzenia. Nierówny teren, skały i drzewa stanowią również dodatkowe przeszkody w trakcie zjazdu, pamiętajmy na dodatek że ski tourowiec zjeżdża już na zmęczeniu po uprzednim wychodzeniu pod górę, w przeciwieństwie do narciarzy zjazdowych wyjeżdżających kolejką. Zmęczenie spowalnia naszą reakcję i możliwości fizyczne, co przy zjeździe po tak trudnym terenie zwiększa ryzyko wypadku i kontuzji.

Jednakże nie bez powodu ski tour jest zaliczany do sportów ekstremalnych, ryzyko zawsze występuję. Pomimo tego możliwość wybierania własnych tras, zapierających dech w piersiach widoków oraz emocjonujących zjazdów potrafi zrekompensować to wszystko.