Burtan Sport and Health

Snowboard

Oferta dla Twojego sportu


Wypełnij ankietę

Snowboard

Ostatnim sportem zimowym jaki opiszemy jest „deska”, czyli młodsze rodzeństwo nart. Pomimo większej popularności narciarstwa, które bardzo często stanowi pierwszy wybór osób chcących zacząć przygodę ze sportami zimowymi, snowboard zyskuje co raz większą liczbę fanów i już teraz możemy zaobserwować podobną liczbę narciarzy i snowboardzistów na stokach.

Snowboard pomimo specyficznego układu ciała na desce (jazda z dominującą nogą w dół, lewą lub prawą) oraz ustawienia bokiem do stoku, ma praktycznie te same formy jazdy jak narciarstwo. Tutaj również możemy wyróżnić freeride, slalom czy freestyle. Wiele osób twierdzi że jazda na snowboardzie wygląda nawet efektowniej niż na nartach.

Skoro formy zjazdu na desce są takie sam jak na nartach, to również wymogi fizyczne i przeciążenia będą podobne ale nie identyczne. Również tutaj najważniejsza będzie praca nóg, bioder i korpusu, stopy w snowboardzie mają za to więcej luzu w wiązaniach przez co, wymuszona silniejsza praca kolan będzie delikatnie mniejsza niż na nartach. Niebezpieczeństwa związane z szybkością, skokami czy samym ukształtowaniem trasy również są takie same jak u narciarzy.

Snowboard będzie świetnym wyborem dla osób wolących jazdy na jednej desce zamiast na dwóch, jak w przypadku nart. Należy pamiętać że jazda bokiem do stoku, zamiast bardziej naturalnie przodem jak to jest w przypadku jazdy na nartach, może się za pierwszym razem wydawać nie wygodna, jednak bardzo często pierwsze zjazdy od razu potrafią przekonać do jazdy na desce, zapewniając dzięki innemu stylowi jazdy odmienne wrażenia i dużą dawkę frajdy.