SuperEnduro
SuperEnduro – Sport dla prawdziwych twardzieli i jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin motorowych.
Niektórzy czują, że żyją, dopiero w momencie, gdy poziom adrenaliny sięga zenitu. Jedni nazwą to zbędnym ryzykiem, inni pasją, lecz są też i tacy, dla których ten rodzaj sportu, to styl życia.
SUMIENNOŚĆ I KONSEKWENCJA
Sumienność o konsekwencja w dążeniu do celu są niezbędne w karierze sportowej. Rok temu wgranie Mistrzostw Świata w klasie Junior, a w tym roku świetne wejście do klasy Prestige, tylko to potwierdzają. Dominik Olszowy, wiek 22 lata – obserwujcie tego chłopaka, czapki z głów 🙂
Z racji, że jestem pasjonatem ekstremalnych dwóch kółek oraz przenikliwie zaciekawionym człowiekiem jeżeli chodzi o funkcjonowanie ludzkiego organizmu, zrobiłem krótki wpis dla równie zajawionych tym sportem.
SuperEnduro to sport, który bardzo mocno angażuje pracę całego organizmu, w tym m.in.: układów kostno-mięśniowego i nerwowego, dlatego wymaga on solidnego przygotowania fizycznego oraz psychicznego. Z pewnością odnajdą się w nim zawodnicy odważni, umiejący szybko podejmować decyzje i odpowiednio działać w sytuacjach niebezpiecznych, często zagrażających zdrowiu lub życiu.
OCZAMI ZAWODNIKA
Wejdź na YT – wpisz „SuperEnduro”, słowami ciężko opisać 🙂
PRACA MÓZGU
Zastanówmy się, jak dużo energii pochłania praca całego ciała, a przede wszystkim mózgu. Ponieważ ilość bodźców, które napływają do ciała z zewnątrz, jest ogromna, układ nerwowy trwa w stanie nieustającej uwagi. Z pewnością musi on przeanalizować najszybszą linię przejazdu przez trudny, usłany przeszkodami teren. Mózg działa na najwyższych obrotach, ciągle pracuje i analizuje w mgnieniu oka podejmując decyzje.
KONTUZJE
Ponieważ SuperEnduro jest sportem ekstremalnym, jego uprawianie wiąże ze sporym ryzykiem. Niebezpieczeństwo kontuzji jest znacznie większe niż w przypadku innych aktywności fizycznych. Każdy przejazd może skończyć się zwichnięciem, pęknięciem kości, złamaniem, a nawet jeszcze poważniejszymi urazami. W związku z tym pojawia się pytanie, na co należy zwracać szczególną uwagę?. Przede wszystkim istotne jest tutaj wsparcie pracy całego organizmu, m.in.: układów kostno-mięśniowego, nerwowego, oddechowego i sercowo naczyniowego.
ROZWIĄZANIA
Ze względu na ryzyko kontuzji, bezsprzecznie uprawianiu tego sportu, powinien towarzyszyć dobrze skonfigurowany trening. Bardzo istotna jest odpowiedni styl żywieniowy, suplementacja celowana i oczywiście regeneracja. Dlatego, aby zregenerować organizm po rajdach, nie wystarczy zjeść owsiankę z bananem i odżywką białkową. Trzeba dostarczyć taką ilość pełnowartościowego pokarmu, aby uzupełnił braki kaloryczne spowodowane wcześniejszym wysiłkiem, oraz uszkodzone tkanki. W konsekwencji wpłynie to korzystnie na regenerację m.in.: aparatu kostno-ruchowego i układu nerwowego.
Z pewnością trzeba zadbać o dobrą higienę snu. Sen jest najbardziej niedocenianym sposobem na zregenerowanie i polepszenie zdolności fizycznych. Temat ten zostanie jeszcze przeze mnie rozwinięty w osobnym wpisie.
Kolejną kwestią jest suplementacja uzupełniająca obecne w organizmie niedobory i wspomagająca zdolności wysiłkowe. Witamina D, cynk, beta alanina, vitargo – to tylko kilka z suplementów, które warto używać. Chcąc wspomóc funkcje kognitywne, czyli zdolność koncentracji, odpowiedni czas reakcji i sprawność procesów myślowych, trzeba sięgnąć po składniki, które polepszą pracą układu nerwowego.
Wszystkie kwestie związane z uprawianiem SuperEnduro stanowią tematykę szeroką i wielowątkową. Specjalistyczne zagadnienia będę starał się poruszać w kolejnych wpisach, tak abyście tutaj znaleźli wszystkie potrzebne informacje. Niech manetka będzie cały czas odkręcona. I jazda na pełnym gazie!